Naše výrobky

Cílem našeho webu je zajistit pro chovatele chameleonů a dalších plazů kompletní a především funkční vybavení od terárií, flexárií (screen cages) po doplňky jako světla a lampy. V blízké době uvedeme na e-shop také běžné pomůcky, například pinzety, dezinfekce nebo vitamíny. Chovem chameleonů a teraristikou obecně se zabýváme již od roku 2000 a veškeré nabízené vybavení je prověřeno v našich vlastních chovech. Úzce spolupracujeme s několika předními dodavateli v oboru a snažíme se vybírat řešení, která jsou ta nejlepší pro chov a naše svěřence.

Naším cílem je nabízet pouze vhodné a funkční produkty a vybavení. 

Základními předpoklady pro úspěšný chov je ubikace s odpovídající cirkulací vzduchu, snadným čištěním, dobrým přístupem a hlavně vysokou mírou bezpečnosti pro chované jedince. Právě proto jsme zvolili terária a flexária vyráběná z hliníkových profilů, pletiva, PVC desek a případně plexiskla. Tyto materiály zajišťuji nízkou hmotnost - terária cca 8kg, flexária cca 5kg (dle velikosti a typu ), vysokou stabilitu, odolnost vůči povětrnostním podmínkám - můžou být venku i za deště a chladu, snadné čištění - terária lze dezinfikovat běžnými prostředky (i horkou vodou) a díky unikátnímu systému drážek v profilech je lze kdykoli snadno složit i rozložit a to bez potřeby jakéhokoli nářadí.

Můj příběh

S tím jak jsem postupně získával více poznatků o potřebách chameleonů, se měnily i chovné ubikace a zařízení. 

Asi jako většina chovatelů jsem začínal se skleněnými terárii vlastní výroby, která jsem si upravoval dle vlastních potřeb. Asi jedinou, čistě uživatelskou výhodou skleněných terárií byla jejich kompletní "průhlednost". Ovšem z chovatelského úhlu pohledu bylo vše špatně. Jakmile zvíře uhynulo, nebo jsem potřeboval terárium kompletně vyčistit po prodeji odchovaných zvířat, začaly komplikace. Relativně velká váha rozměrných terárií mě limitovala v možnosti je odnést do sprchy, nebo na zahradu, kde bych je důkladně umyl a vydezinfikoval a těmi menšími jsem zničil vanu. Navíc rozbití terária při manipulaci a přenášení byla jen otázka času. 

Následovaly terarijní stěny z OSB desek, které byly relativně levné, vypadaly velmi dobře a "profesionálně", ale opět nastaly potíže při kompletní dezinfekci a čištění. I když jsem terária natřel, časem začala "kvést" a dezinfekce navíc protékala do terárií v nižších patrech, což znamenalo potřebu vyjmout vždy všechna zvířata z celého sloupce. Rozhodl jsem se tedy pro "regálový" chov, což znamená, že každá ubikace je samostatná a snadno oddělitelná od ostatních. Použitým materiálem už nemělo být sklo ani žádné dřevo. 

Po dlouhém hledání jsem objevil hliníkové profily, které se zdály jako jasná a ideální volba a ihned jsem je vyzkoušel. Zpočátku vše vypadalo skvěle, ale nakonec to úplná trefa do černého nebyla. Profily byly velké a díky tomu i velmi těžké. Aby držely ve spojkách, musely být nakonec zajištěné šrouby. Celková časová náročnost na výrobu terárií z těchto profilů byla nakonec pro mě neakceptovatelná. 

Po opětovném průzkumu dostupných možností se mi podařilo najít dodavatele, který pro výrobu podobných zařízení používal profily třetinového rozměru a byl nakloněn k experimentování. Po spojení našich zkušeností (jeho z výroby a mé z chovu chameleonů), se nám podařilo vytvořit několik typů terárií, která jsou dnes velmi jedinečná a využívaná pro chov chameleonů i jiných terarijních zvířat. Terária a flexária (vivária) jsou velmi lehká - terárium o velikosti 50x50x100cm váží kolem 8kg a flexárium (vivárium) o stejné velikosti pouze 6kg! Vzhledem k tomu, že jsou vyrobena z hliníku a PVC materiálu, tak jsou odolná vůči vodě (i horké) a desinfekčním látkám - snadno se čistí, výborně vypadají, snadno se obsluhují. Navíc jsou z materiálů, které krmný hmyz nedokáže zničit a u všech typů je zajištěno nadstandardní větrání.

Leoš Lederer