Jak a čím mohu krmit? Vitamíny a minerály. Kolik krmení můžu dát?

01.05.2024

Čím mohu krmit?

Pro chameleony můžete použít v podstatě všechen hmyz, který není jedovatý, nebo který nevylučuje v rámci obrany nějaké tekutiny, jako jsou například ploštice. Když to vezmeme od těch nejběžněji používaných při smýkaném hmyzu, tak to máme luční kobylky a sarančata (pozor, některá jsou chráněná), housenky motýlů a můr (ne ty chlupaté), mouchy, včely a dokonce i na vosách si chameleoni občas rádi pochutnají (těm vosám se ale osobně raději vyhýbám). Někteří chameleoni žerou i pavouky. U pardálů bych ale řekl, že je většina nejí. Nejčastěji prodávaným a dostupným hmyzem určeným pro krmení jsou cvrčci. Nejčastěji se dá sehnat cvrček banánový a cvrček domácí. Oba jsou plně vyhovující pro běžné krmení. Dále pak seženeme sarančata (nejčastěji stěhovavá a všežravá), která se dají použít jako doplněk stravy, ale pouze v omezeném množství (1 až 2x měsíčně maximálně 2 až 3 sarančata). Chameleoni je přijímají velmi ochotně, ale bohužel se při častějším použití mohou pro ně stát "návyková" a již nic jiného nebudou chtít jíst. Další na seznamu často používaného hmyzu je šváb. Máme jich zase hromadu druhů, ale nejčastěji se používá a je nejbezpečnější pro chov doma Blaptica dubia – šváb argentinský. Když uteče, tak se nemusíte bát, že vám zamoří celý byt. Sice nechcípne a bude žít relativně dlouho, ale v našich podmínkách se volně nemnoží. Pro krmení můžeme použít v podstatě bez omezení všechna vývojová stádia (všechny velikosti). Pohlaví u nich poznáme po posledním svleku. Samci mají křídla (nefunkční – nelétají) a samice žádná nemají. Dále můžeme sehnat moučné červy, což jsou larvy Potemníka moučného. Tyto červy prosím nepoužívejte vůbec. Jejich výživová hodnota je velmi špatná. Obsahují velké množství tuku a zvířata po nich tloustnou. Jestli můžu doporučit, tak je nepoužívejte ani občas. Dále se dají sehnat larvy různých much a masařek. Ty můžeme podávat jak nezakuklené, tak jako vylíhnuté jedince – mouchy, masařky. Tento hmyz se dá úspěšně použit například při naší dovolené. Koupíme nezakuklené červy tohoto hmyzu a dáme je do ledničky (to většinou ocení ženy 😊) a tím zpomalíme jejich vývoj. Cca týden před odjezdem dáme každý den do krabičky s hoblinami 5 až 8 těchto nezakuklených červů. V den odjezdu pootevřeme víčko a umístíme krabičku do terária. Během naší nepřítomnosti se mouchy začnou postupně líhnout a máme zajištěné krmení na cca týden. Doporučuji si to nejprve vyzkoušet za vaší přítomnosti, ať máte představu, jak to funguje a kde je úskalí. S množstvím červů to nepřehánějte. Pro chameleona více vylíhnutých much nepředstavuje žádné nebezpečí, ale vy nebudete moc rádi, až otevřete terárko a do bytu vám vylétnou pěkně vypasené masařky 😊.

Vitamíny a minerály

další velmi komplikované téma. Cílem chovatele by mělo být zajistit zvířatům vhodné doplňky stravy, aby co nejlépe prosperovala. Základem je vápník, aby se správně vyvíjela kostra zvířete. Pro jeho správné zpracování potřebují plazy UVB záření a případně vitamín D3. Dávkování D3 může být ovlivněno délkou svíce UVB. Čím více svítím, tím méně D3 bych měl dávat. Já používám a na našem webu nabízím opět přípravky od firmy Arcadia. Jejich návody a rady si můžete prostudovat přímo na jejich stránkách https://www.arcadiareptile.com v sekci EARTHPRO. Tyto produkty se mi osvědčily jako bezpečné a kvalitní. Všeobecně užívání jakýchkoli vitamínů a minerálů by mělo být dávkováno dle toho, čím krmíte krmný hmyz a jak se o něj staráme. Čím lépe krmíme krmný hmyz, tím méně je potřeba přidávat vitamíny a minerály na krmný hmyz pro naše svěřence. Já krmím krmný hmyz každý den ovocem a zeleninou + přes léto používám kopřivy, pampelišky a všechny možné byliny co venku najdu. Jako doplňky stravy pro chovaná zvířata pak používám hlavně EarthPro-A mláďatům 3x týdně, dospělcům 1 až 2x týdně. RevitaliseD3 1x až 2x za 14 dní (svítím UVB zdrojem 12 hodin denně) a nakonec CalciumPro Mg již jen 1 až 2x týdně mláďatům a 1x týdně dospělcům. To dávkování samozřejmě používá každý trošku jinak, ale já to dělám roky takto a funguje mi to. Přípravky od jiných firem již nepoužívám, tak nemohu hodnotit, nebo soudit jejich funkčnost. Každopádně když jednou za měsíc použijete v rozumném množství (dle jejich návodu) přípravek od jiné firmy, tak tím nic zásadního nepokazíte.

Kolik krmení můžu dát?  

Všeobecně u všech zvířat platí, že by se neměla překrmovat! Ideálně krmíme tak, aby bylo zvíře stále trošku hladové a připravené lovit. Jaké tedy množství? To není nikdy stejné a nedá se to napsat "tabulkově". Jinak krmíme mláďata, jinak krmíme dospělce a ty samé dospělce krmíme jinak v sezóně a jinak v klidovým období (klidové období nemají všichni) a jinak krmíme "veterány", kteří už toho pohybu moc za ten den neudělají. Takže to je jako u většiny jiných zvířat (i lidí). Mláďata krmíme častěji a v menších dávkách. Malé chameleony, leguánky, gekony (do 2 měsíců věku) krmím tak, aby měli stále přísun adekvátně velkého krmení – takže každý den. Od 2 do 5 měsíců krmím již 5 x týdně co sežerou. 2x v týdnu dávám hladovku, abych zvýšil aktivitu zvířat v době půstu – hledají potravu. Starší zvířata již krmím většinou jen 4 x týdně a pouze co hned sežerou. Dospělá zvířata krmím maximálně 3 týdně. Bohužel nejde specifikovat, jestli mám dávat 1, 2, 5 nebo 10 cvrčků na jedno krmení. Mají to stejně jako lidé. Každý sežere jiné množství a to i když jsou stejně velcí a staří. Když se budeme bavit o zvířatech cca 5 měsíců starých, tak pardálové v tomto věku zvládnou sežrat klidně 10 dospělých cvrčků domácích. Jemenský jsou většinou v tomto věku větší a rozhodně to jsou větší jedlíci, takže jich dají klidně 15, ale jsou zvířata, kterým bude stačit sníst těch cvrčků jen 5. Proto musíme ke každému zvířeti přistupovat individuálně. Dávejte mu pouze to, co sežere a raději o cvrčka méně, než více. Osobně nedoporučuji krmit menším počtem cvrčků a krmit je každý den. Zvířatům dvoudenní hladovka jenom prospěje a pomůže nám zvířata držet aktivní a v dobré kondici. 

Furcifer minor
Furcifer minor
Furcifer minor
Furcifer minor