Jak připravit terárium pro nového člena rodiny?

02.05.2024

Větve a bydla, rostliny, světla - osvětlení

Tak jako u všeho, i zde platí, že je třeba brát to s rozumem. "Bohužel" nestačí, aby terárium bylo jen krásným doplňkem našeho obývacího pokoje, ale především musí sloužit pro blaho našeho chovance. Musí se v něm cítit dobře a musí být zařízeno tak, aby dobře prosperoval a žil s námi dlouhá léta 

Větve a bydla – věci na lezení

K základnímu vybavení patří větve a bydla (kůra a dutiny pro gekony či varany). Jaké vybrat? Já nejraději používám pro dospělá zvířata větve z černého bezu, a to jak pro chameleony, gekony, tak i pro varany. Jejich obrovská výhoda je struktura kůry, která je velmi pórovitá a zvířatům se po tomto povrchu výborně šplhá. Další výhodou je, že tento keř roste jako plevel úplně všude a je snadno k rozeznání. Není tedy těžké tyto větve poshánět. Další, velmi často používané jsou větvě kroucené vrby, které v teráriu vypadají velmi dekorativně. Kroucená vrba se dá poměrně snadno získat od zahrádkářů a ze zahrad rodinných domů, kde je často využívána jako dekorační prvek. Roste velmi rychle a většinou se každý rok kompletně ořeže, aby měla pěknou a bohatou korunu. Menší nevýhodou je hladký povrch kůry, což maličko komplikuje lezení některým druhům plazů. Kromě těchto dvou nejčastěji používaných dřevin můžete samozřejmě použít skoro cokoli. Jen je třeba dbát na to, aby nebyla dřevina jedovatá, nebo aby nezpůsobovala zvířatům nějaká zranění, jako je například poranění o trny a ostré zakončení větví. Chameleonům většinou trny nevadí a v přírodě se na trnitých keřích vyskytují velmi běžně, ale přeci jenom doma tato zranění většinou riskovat nechceme, a navíc hrozí poranění i našich rukou při manipulaci v teráriu…

Jaké rostliny?

Možností je spousty a ani zde se kreativitě až tak moc meze nekladou. Důležité je, abychom volili rostliny, které nejsou pro zvířata jedovaté, ale také by měly být z podobného prostředí v jakém se vyskytují naši svěřenci. To znamená, že pouštní rostliny nepatří do tropických terárií a podobně. Nejčastěji používané rostliny pro většinu chameleonů jsou fíkus benjamin, šeflera, potos. Jestliže nebudete šetřit na osvětlení a pořídíte i LED osvětlení, tak se Vám tato investice vrátí nejen v krásných barvách vašeho chameleona, ale také v krásné barvě a bohatosti Vašich rostlin, které pro svůj správný růst potřebují hodně světla. 

Světla

O světlech je toho napsáno velmi mnoho a není snadné se v tom zorientovat a vybrat to správné. Zkusím to tedy napsat co nejjednodušeji a nebudu zabíhat do odborných částí.

Když chceme vybrat vhodná světla, tak je třeba přemýšlet nad 3 "typy" použití/využití. Světlo jako zdroj tepla – pro zvířata která se potřebují vyhřívat na přímém slunci. Světlo jako zdroj UVB záření pro správnou "tvorbu a vývin kostí". A světlo všeobecně jako zdroj "plného spektra světla" pro správné vidění (důležité nejen pro chameleony) a dobrý růst rostlin. Pro všechny typy světel platí, že musí být umístěna nad teráriem a musí svítit přes síťku, aby nedošlo k popálení zvířat!!! Nelze svítit přes sklo – přes sklo UVB záření neprojde.

Jediný světelný zdroj, který dokáže pokrýt v podstatě vše v jednom je výbojka. Vydává dostatek tepla, obsahuje UVB záření a pokrývá poměrně velké světelné spektrum. Bohužel ne vždy to je žádané. Výbojky využijete hlavně u ještěrů s trvalou potřebou slunění, jako je například agama vousatá, většina druhů varanů, leguánů a podobně. U chameleona to již taková výhra není, a to hlavně v létě, kdy jsou teploty natolik vysoké, že je potřeba zdroj tepla vypínat. Co tedy s tím? Na začátku se musíte rozhodnout, jakým způsobem to chcete dělat Vy. Dám příklad, jak nad tím přemýšlet u chameleona.

Jak chci svítit? Zaručených a doporučených návodů je spousty. Jeden návod dostanete i tady 😊. Bohužel se každý poměrně dost liší, a to většinou v délce svícení jednotlivých zdrojů a každý autor zarytě tvrdí, že ten jeho způsob je nejlepší 😊. Když to zkrátím, tak se velmi často doporučuje svítit hodinu, nebo 2 ráno a hodinu, nebo 2 večer, a to jak tepelným zdrojem, tak zdrojem s UVB a přes den svítit jen plno spektrálním světlem. Vysvětlením / odůvodněním je, že se chameleon v přírodě vyhřívá ráno, když se vzbudí. Je ještě chladno, tak se musí nahřát, aby se "rozhýbal" a mohl fungovat. Když se nahřívá, tak dostává zároveň největší "nálož" UVB z přímého slunečního svitu. Za mě OK a asi to bude fungovat dobře. Případný nedostatek UVB se pak řeší podáváním vitamínu D3 v častějších dávkách. Já nad tím přemýšlím trošku jinak a doporučuji tedy i svítit jinak: Ano je pravda, že se v přírodě chameleoni nahřívají ráno, ale také mají většinou v přírodě ráno podstatně chladněji jak my doma. Pro chameleona je přirozené mít největší teplotu přes poledne. Proto doporučuji přes zimu svítit tepelným zdrojem od cca 10 do cca 16 hodin, abychom simulovali alespoň vyšší teploty přes den. Zářivkovým UVB zdrojem doporučuji svítit 10 až 12 hodin. Proč? Protože pro chameleony jsou určené UVB zdroje s 5–6 % UVB (pro zvířata žijící na "přímém" slunci to je 10-16 %). Co to znamená? Světla jsou navržena tak, aby zvířatům dávala podobný přísun UVB jako mají v přírodě. To znamená, že pro chameleona, který většinu dne tráví v keřích v polostínu je ta dávka omezená (slabší). Tato dávka tedy imituje dávku, kterou to zvíře dostane i v přírodě. To že jsme ve stínu neznamená, že se neopálíme. To že je ten chameleon v keři, neznamená, že na něj to sluníčko nesvítí, a navíc přes den svítí s podstatně větší intenzitou. Svícením "plným spektrem" pak můžete (a nemusíte) omezit na cca 9 hodin. V podstatě tím můžete částečně imitovat vyšší intenzitu světla přes den. Třeba od 9:00 do 18:00.

Takže když to shrnu. Jestli máte doma teplotu pod 22 °C, což chameleonovi krátkodobě nevadí (zvládne přes noc klidně 12 stupňů), tak musíte přes den použít světelný teplený zdroj (ne topný kámen prosím) – pro chameleona většinou stačí 25 W max 40 W a musíme dát pozor, aby se nespálil. Nemá smysl kupovat tyto tepelné zdroje ve zverimexech, ale stavte se do elektry a kupte obyčejnou halogenovou žárovku, která má stejný efekt jako ta speciální ze zverimexu a stojí desetinu toho, co ta speciální. Jestli ho použijete jen ráno a večer, nebo přes den je na vás. Každopádně přes den by se teplota v teráriu měla pohybovat kolem 25 °C (pod tepelným zdrojem může být až 30 °C). Nemusí to být každý den, ale při těchto teplotách se chameleoni cítí dobře a hezky se barví. Když jim je zima, tak černají, což vychází také z fyziky – černá barva způsobuje, že chameleon (nejen chameleon) lépe absorbuje dopadající záření (světelné i tepelné) – rychleji se ohřeje. Jakmile doma máme nad 22 °C, tak většinou již tepelné zdroje nejsou potřeba, protože potřebnou teplotu cca 25 °C zajistí další světelné zdroje v teráriu. Je to ale individuální, tak je potřeba sledovat, jak zvíře na tyto změny reaguje. Černá barva většinou znamená, že je mu zima, nebo že nemá dostatek světla všeobecně. Jako zdroj UVB můžete použit buď zářivkové trubice, nebo kompakty. Za mě je pro chameleona nejlepší zářivková trubice od firmy Arcadia. Prosvítí Vám terárium v celé délce – kompakt jen v jednom místě. Jestli použijete jejich tělesa, nebo jen zářivkové trubice je na vás. Za mě je to nejlepší a nejsnazší volba.

Musím použít světelný zdroj UVB? V interiéru ANO MUSÍTE!!! A TO BEZ VÝHRADY. Kolik wattů mám koupit? To záleží na velikosti terária – čím větší, tím více wattů potřebuji – čím více wattů trubice má, tím je delší 😊. Pro terárium 50x50x100 cm (100 je výška) je odpovídající zářivková trubice 24 W. Celé těleso má cca 55 cm a úhlopříčkou se vejde přesně na terárium. Pro terárium 90x45x90 je ideální těleso 39 W, které má cca 85 cm. Jestli budete svítit podle mé rady 10 až 12 hodin, nebo zvolíte radu jiných je zase na Vás. Jako zdroj s plným světelným spektrem se dá využít zářivka, ale tu již na trhu překonalo LED osvětlení. Jako top na trhu se zase uvádí LED osvětlení od firmy Arcadia, a to jak moderním vzhledem, tak výkonem.

Musím použít světlo s plným spektrem, když mám UVB trubici? Nemusíte… Ale musíte počítat s tím, že se Vám nebude chameleon ukazovat v plné barevné kráse, že bude chameleon hůře vidět – hůře tedy lovit a tím i pravděpodobně trošku strádat, že vám budou skomírat rostliny v teráriu a holt se celkově musíte smířit s tím, že pohled do terária bude podstatně tmavší a smutnější. Takže jestli mohu radit, terárium si určitě ještě prosviťte nějakým dalším zdrojem světla… 

Co mám dát na dno?

Zdá se to být drobnost, ale i zde máme u chovatelů chameleonů 2 absolutně rozdílné tábory. 1. je jednoznačně proti používání jakýchkoli substrátů na dně terária. Důvodem je hygiena. To je samozřejmě velmi silný a správný argument. V podstatě jakýkoli trus a jiné znečištění můžete velmi snadno a rychle uklidit. Snižujete tím možnost kontaminace cvrčků parazity z trusu a tím opětovné infikování chovného zvířete a zhoršení nákazy. Tak jak jsem psal to je velmi silný a správný argument. 2. skupina, do které patřím i já, nad tím přemýšlí trochu jinak a nechce se připravit o výhody, které použití substrátu má. Takže jdeme na to 😊.

Začneme nejprve tím, co můžeme použít, pokračovat budeme tím, co bychom použít neměli a následovat budou výhody a nevýhody této "metody". Na dno můžete použít obyčejný přesátý stavební písek, čistou (nehnojenou) rašelinu, nebo hlínu. Případně jako asi nejlepší varianta je směs 1:1 stavební písek smíchat s rašelinou (případně hlínou). Dobře to saje a rozumně to vypadá. Co nepoužívat? Akvaristický písek, drcený štěrk, a podobné "ostré" substráty…, kokosová vlákna a výrobky z nich... Proč ne? Protože se Vám může stát, že spolu s krmením (nebo cíleně) Váš chovanec pozře i tento materiál. Tento ostrý kamínek může způsobit pří trávení vážná poranění střev Vašeho svěřence, a to i s následkem smrti. U kokosových vláken a výrobků z nich po pozření hrozí zacpání střev. Tento materiál má schopnost nasát vlhkost a tím zvýšit svůj objem až 4x. Když k tomu dojde ve střevech, tak je to téměř 100% jistota, že zvíře zemře ☹… U obyčejného stavebního písku (přesátého) a rašeliny/hlíny toto nehrozí. Zrnka písku jsou oblá a rašelina velikost nemění. V případě pozření materiál projde střevem bez dalšího poranění a vyvolání zácpy.

Výhody použití substrátu – velmi snadno se sbírá trus a další nečistoty (nemusíte nic škrabat a podobně), při rosení substrát absorbuje část přebytečné vody a při odpařování této vody pomáhá udržovat vyšší vzdušnou vlhkost, nemusíte dávat žádnou misku pod rostliny, protože přebytečnou vodu opět absorbuje substrát (za mě to i lépe vypadá a budí to přirozenější vzhled), u gravidních samic poznáme, že chtějí snášet, protože najdeme tento substrát rozhrabaný a když použijeme vyšší vrstvu substrátu (cca 10cm), tak můžete nechat samici vyklást přímo v teráriu…

Nevýhody použití substrátu – tak jak bylo psáno na začátku, část infikovaného trusu může zůstat v substrátu, což může pozřít cvrček a ten může být následně pozřen chameleonem… Po čase je třeba substrát vyměnit, což je pracné, ale nemyslím si, že nějak zásadně. Nic dalšího mě teď nenapadá… Kolik substrátu mám použít? Já dávám jen trochu. Stačí cca 2 až 3 cm. Když budete chtít nechat samice klást do terária, tak musíte počítat s tím, že bude třeba dát cca 10 cm substrátu. Jestli chcete zasadit rostliny volně do terária, tak je třeba počítat také s cca 10 cm, ale za mě to je zbytečné seberete tím chameleonovi 10 cm prostoru pro běžný pohyb… Jakou variantu zvolíte je tedy opět na Vás 😊.