Jak velké terárium si mám koupit?

10.05.2024

Tato otázka je poměrně zásadní a takřka vždy platí (výjimky bývají u hmyzu a mláďat) – čím větší, tím lepší. Když to převedeme pro představu do čísel, tak pro samce Furcifer pardalis a Ch. caplyptratus se uvádí jako ideální minimální rozměr 50x50x100 cm (délka x hloubka x výška) a větší. Z našeho sortimentu jsou za mě nejlepší terária pro samce těchto chameleonů ve velikostech 60x50x100 terárium bílé a 90x45x90 terárium černé. Tato terária jsou o něco širší a dávají chameleonům více místa na pohyb.

Pro samičky F. pardalis stačí terárium o velikosti 42x42x66 (jsou menší) a pro samičky Ch. calyptratus pak 45x45x80. Pro gekony například ciliatus a auriculatus jsou ideální terária 42x42x66 a větší. Záleží ale i na počtu chovaných zvířat v teráriu. Pro velké gekony, jakou jsou leachiani jsou vhodná terária s rozměry 45x45x 80 pro jednoho a 50x50x100 pro pár.

Tyto rozměry ale platí pro dospělá zvířata. U mláďat je třeba se domluvit s chovatelem, jestli tak velké terárium již zvládnou. Není pro ně vždy snadné najít potravu. Proto osobně doporučuji nekupovat mláďata menší, než 8 cm v těle (platí pro chameleony). Jinak je třeba volit pro začátek terárium menších rozměrů, což je "výhodou" pro chameleona, ale nikoli pro peněženku chovatele, protože menší terárium budeme pořizovat pouze na cca 2–3 měsíce. Proč? Odpověď je snadná. Chameleoni rostou v prvním roce života velmi rychle. Je třeba si uvědomit, že samci jsou většinou pohlavně dospělí již v cca 7 až 9 měsících (záleží na podmínkách chovu) a v tomto období již mají cca 85 % své "konečné" velikosti. Chameleoni a všeobecně většina plazů rostou celý život, ale u chameleonů od cca 1,5 roku jsou přírůstky tak malé, že si jich už nevšimnete. Většinou již spíše mohutní (neplést s tloustnutím 😊).


                                                                                                                     Autoři: Leoš Lederer a Linda Horáčková