Terária - jaké si mám vybrat?
TERÁRIUM, POLOVIČNÍ TERÁRIUM A FLEXÁRIUM – JAKÉ JSOU MEZI NIMI ROZDÍLY?
Jaký typ si mám vybrat – jejich výhody?
Na našem webu máme 3 druhy terárií orientovaných na výšku – "standardní" terárium, "poloviční" terárium a flexárium (také nazývané vivárium). Níže jsme se zaměřili na jejich specifika, rozdíly a vhodné využití.
Flexárium (vivárium)
Jednoznačně se od zbývajících dvou liší flexárium, které má všechny stěny a strop z pletiva., pouze dno je pevné. Jeho využití je primárně pro venkovní chovy. Lze je ale využít ve větších chovatelských zařízení pro "horské" druhy a zvířata, která potřebují vysokou vlhkost. Ideální podmínky jako je vlhkost a teplota se řeší hromadným rosením a regulací teploty a vlhkosti v celé místnosti. Pro "bytový" chov chameleonů to úplně ideální není. Neplatí to pro hmyz a zvířata, která se nemusí rosit + nemají ráda vysokou vzdušnou vlhkost. Jestliže bydlíte například v panelovém domě a stálou vlhkost v bytě máte někde kolem 35-40 %, tak musíte použít do flexária (i terária) hodně květin, které musíte hodně zalévat a často rosit (minimálně ráno a večer). Právě toto rosení je u flexária problém, protože vám voda při rosení bude stříkat přes pletivo ven na zeď, případně nábytek. Dá se to samozřejmě řešit nějakou deskou, která zabrání vodě v dolétnutí na nábytek, ale za mě to už není ono. Krom toho že to nebude vypadat pěkně, tak s tím budou samé komplikace. Jestliže chcete flexárium využít třeba pro kudlanky, nebo strašilky, tak je situace samozřejmě jiná a zvířata mohou snadno využít pletivové stěny pro šplhání do dalších pater a zde je tedy flexárium tou správnou volbou.
Standardní terárium/poloviční terárium (rozdíly)
Standardní terárium a poloviční terárium – jaký je mezi nimi rozdíl? Tyto dva typy terárií se liší pouze čelní stranou. Klasické terárium má dvířka z transparentního plexiskla a díl pod dvířky z pletiva a poloviční terárium to má obráceně – dvířka z pletiva a díl pod dvířky z transparentního plexiskla.
jaký typ si mám vybrat – jejich výhody?
Jaký typ si mám vybrat? Tato otázka je hlavně o Vás 😊. Oba typy jsou navrženy tak, aby vyhovovaly chovu našich miláčků (nejen chameleonů). Záleží tedy, co preferujete a co se vám více líbí.
Klasická terária využívají pro zajištění ideálního větrání "komínový efekt". Ten funguje na principu stoupání teplého vzduchu. Vlivem světel na teráriu se v něm ohřívá vzduch a následně stoupá. Pletivovým stropem opouští ohřátý vzduch terária a vzniklým "podtlakem" vstupuje spodním dílem pod dvířky do terária vzduch nový, který se opět postupně ohřívá a stoupá. Vzhledem k tomu, že pletivový díl pod dvířky tvoří cca 1/4 čelní strany je v teráriu zajištěná dostatečná obnova (cirkulace) vzduchu a netvoří se v něm plísně a nežádoucí bakterie, které mají velmi často vliv na respirační onemocnění našich zvířat. Výhodou u tohoto typu terárií je lepší "výhled" na naše chovance. Přes transparentní plexisklo je do těchto terárií lépe vidět. Nevýhoda těchto terárií může být pro chovatele, kteří v ubikacích používají substrát. Pletivovou síťkou, která je v podstatě již ode dna terária může ven z terária vypadávat substrát. Pro tyto případy je u většiny rozměrů možno využít námi nabízené misky (nejsou součástí samotného terária), které bezpečně udrží substrát v teráriu.
Poloviční terária využívají pro správnou cirkulaci vzduchu celá dvířka a strop z pletiva. Dvířka tvoří cca 3/4 čelní strany, což umožňuje průběžnou a stálou výměnu vzduchu, která opět zamezuje tvorbě plísní a bakterií. Díky plnému dílu pod dvířky nebude z terária vypadávat substrát a v případě potřeby lze díky tomu použít i vyšší sloupec substrátu v teráriu (například u gravidních samic). Jako nevýhodu může někdo brát nepatrně zkreslený pohled do terária přes pletivo. Nic méně v reálu to tolik poznat nejde. Pletivo je ze slabých drátků, na kterých je černá prášková barva. Černá barva na klecích, voliérách, teráriích… má jednu zásadní a dobrou vlastnost – oko jí "nevnímá". Nebudu se tady raději pouštět do odborného vysvětlení lomu světla, odrazu a podobné věci, ale zkusím to vysvětlit "lidově a laicky". Odborníci snad prominou, nebo mi to pomůžou správně vysvětlit 😊. V podstatě jde o to, že lidské oko "nezaostří" na pletivo černé barvy, ale zaostří až na věci za ním. Kdyby se použilo pletivo bílé, tak se náš pohled naopak zastaví na pletivu a jen velmi těžce budeme sledovat věci za ním. Stejným způsobem funguje i fotografování viz foto níže. U obou flexárií je použito stejně silné pletivo se stejnou velikostí ok. Jediný rozdíl je v barvě pletiva.
Když se na poloviční terárium přidá vhodné osvětlení, tak je pletivo
v podstatně nepostřehnutelné a nic vám nebrání vychutnat si každý detail v teráriu.
Autoři: Leoš Lederer a Linda Horáčková